RB055LAM-60TR — Fast / Ultrafast Diode, 60 V, 3 A, Single, 680 mV, 50 A
Illustrative purposes only
RB055LAM-60TR
Fast / Ultrafast Diode, 60 V, 3 A, Single, 680 mV, 50 A
  • Manufacturer: ROHM
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: Boric acid (14-Jun-2023)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: SOD-128
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 680mV
  • Forward Surge Current: 50A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 3A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V