R413R33300000K — Safety Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.33 µF, ± 10%, Y2, Through Hole
Illustrative purposes only
R413R33300000K
Safety Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.33 µF, ± 10%, Y2, Through Hole
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Noise Suppression & Safety Capacitors
  • Capacitance:0.33µF; Suppression Class:Y2; Product Range:R41 Series; Voltage Rating X:-; Voltage Rating Y:300V; Capacitor Dielectric Type:PP (Polypropylene); Capacitance Tolerance:±
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 0.33µF
  • Lead Spacing: 27.5mm
  • dv/dt Rating: 400V/µs
  • Product Range: R41 Series
  • Qualification: AEC-Q200
  • Dielectric Type: Metallized PP
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Voltage Rating X: -
  • Voltage Rating Y: 300VAC
  • Suppression Class: Y2
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitance Tolerance: ± 10%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 110°C
  • Operating Temperature Min: -40°C