Q2XRNLAF100-2M. — PHOTOELECTRIC SENSOR, 100MM, 10-30VDC
Illustrative purposes only
Q2XRNLAF100-2M.
PHOTOELECTRIC SENSOR, 100MM, 10-30VDC
  • Manufacturer: BANNER ENGINEERING
  • Product type:
  • Sensor Type:Photoelectric Sensor; Sensing Method:Background Suppression, Proximity; Output Type:Digital - NPN; Product Range:Q2X Series; Connection Method:2m 3 W 26AK8388
  • IP Rating: IP67
  • Output Type: Digital - NPN
  • Sensor Type: Photoelectric Sensor
  • Light Source: 680nm Red Laser
  • Product Range: Q2X Series
  • Qualification: -
  • Sensing Method: Background Suppression, Proximity
  • Connection Method: 2m 3 Wire Cable
  • Sensing Range Max: 100mm
  • Sensor Output Type: NPN
  • Supply Voltage Max: 30VDC
  • Supply Voltage Min: 10VDC
  • Sensing Distance Max: 100mm
  • Supply Voltage DC Max: 30V
  • Supply Voltage DC Min: 10V
  • Operating Temperature Max: 50°C
  • Operating Temperature Min: -25°C