PVS28D100QP. — SENSOR, PART VERIFICATION, M12, 100MM
Illustrative purposes only
PVS28D100QP.
SENSOR, PART VERIFICATION, M12, 100MM
  • Manufacturer: BANNER ENGINEERING
  • Product type:
  • Sensing Method:Diffuse/Background Suppression, Proximity; Product Range:PVS28 Series; Connection Method:5 Pin M12 Pigtail Connector; Supply Voltage Min:12V; Supp 81AK2550
  • Product Range: PVS Series
  • Sensing Method: Diffuse/Background Suppression, Proximity
  • Connection Method: 5 Pin M12 Pigtail Connector
  • Sensing Range Max: 500mm
  • Sensor Output Type: NPN / PNP / SPST-NO / SPST-NC
  • Supply Voltage Max: 30V
  • Supply Voltage Min: 12V
  • Sensing Distance Max: 500mm
  • Supply Voltage DC Max: 30V
  • Supply Voltage DC Min: 12V