PTL110S-FF200LD3-QPS150 — Touch Sensor, with Indicator, 200mm, 870nm Infrared LED, Fixed Field, Digital, 10 to 30VDC
Illustrative purposes only
PTL110S-FF200LD3-QPS150
Touch Sensor, with Indicator, 200mm, 870nm Infrared LED, Fixed Field, Digital, 10 to 30VDC
  • Manufacturer: BANNER ENGINEERING
  • Product type:
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • IP Rating: IP54
  • Light Source: 870nm Infrared LED
  • Product Range: PTL110S Series
  • Qualification: -
  • Sensing Method: Fixed Field
  • Supply Voltage Max: 30VDC
  • Supply Voltage Min: 10VDC
  • Sensing Distance Max: 200mm
  • Operating Temperature Max: 50°C
  • Operating Temperature Min: -40°C