PTE7300-24AM-1B050SN — Pressure Sensor, 50 bar, I2C Digital, Sealed Gauge, 5.5 VDC, G1/4A, 3.7 mA
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PTE7300-24AM-1B050SN
Pressure Sensor, 50 bar, I2C Digital, Sealed Gauge, 5.5 VDC, G1/4A, 3.7 mA
  • Manufacturer: SENSATA
  • Product type: Pressure Transducers
  • Port Style: G1/4A
  • Product Range: PTE7300 Series
  • Sensor Output: I2C Digital
  • Supply Current: 3.7mA
  • Voltage Rating: 5.5VDC
  • Operating Pressure Max: 50bar