PT46X150 — RTD Sensor, RTD, Pt100, Class B, Probe with Leads, Class B, 100 ohm
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PT46X150
RTD Sensor, RTD, Pt100, Class B, Probe with Leads, Class B, 100 ohm
  • Manufacturer: LABFACILITY
  • Product type: RTD Temperature Sensors
  • Length:150mm; External Diameter:6mm; Probe/Pocket Body Material:Stainless Steel; Product Range:-; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019); For Use With:Labfacility Temperature Sensors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • RTD Type: Probe with Leads
  • Probe Length: 150mm
  • RTD Accuracy: Class B
  • Product Range: -
  • Probe Diameter: 6mm
  • Probe Material: -
  • Wire Termination: Bare Wire
  • Cable Termination: -
  • Resistance @ 0°C: 100ohm
  • RTD Element Material: -
  • Cable Length - Metric: 1m
  • Cable Length - Imperial: 3.28ft
  • Sensing Temperature Max: 250°C
  • Sensing Temperature Min: -50°C