PSW1110-15CPI — PRESSURE SWITCH, 15PSI, PNP, 1/8" MNPT
Illustrative purposes only
PSW1110-15CPI
PRESSURE SWITCH, 15PSI, PNP, 1/8" MNPT
  • Manufacturer: OMEGA
  • Product type: Pressure Switches
  • Pressure Type:Compound Gauge; Pressure Port Type:NPT Male; Operating Pressure Min:-14.5psi; Operating Pressure Max:14.5psi; Contact Configuration:-; Switching V 25AK9150
  • Deadband Max: 15psi
  • Deadband Min: -15psi
  • Pressure Type: Compound Gauge
  • Switching Voltage Max: -
  • Operating Pressure Max: 14.5psi
  • Operating Pressure Min: -14.5psi
  • Operating Temperature Max: 60°C
  • Operating Temperature Min: -10°C