PSW1110-150GP5V — PRESSURE SWITCH, 150PSI, PNP, 1/8" MNPT
Illustrative purposes only
PSW1110-150GP5V
PRESSURE SWITCH, 150PSI, PNP, 1/8" MNPT
  • Manufacturer: OMEGA
  • Product type: Pressure Switches
  • Pressure Type:Gauge; Pressure Port Type:NPT Male; Operating Pressure Min:0psi; Operating Pressure Max:150psi; Contact Configuration:-; Switching Voltage Max:-; 25AK9153
  • Deadband Max: 150psi
  • Deadband Min: 0psi
  • Pressure Type: Gauge
  • Product Range: PSW-1110 Series
  • Sensor Mounting: Panel Mount
  • Pressure Port Size: 1/8"
  • Pressure Port Type: NPT Male
  • Contact Configuration: -
  • Electrical Connection: Flying Leads
  • Switching Current Max: -
  • Switching Voltage Max: -
  • Operating Pressure Max: 150psi
  • Operating Pressure Min: 0psi
  • Operating Temperature Max: 60°C
  • Operating Temperature Min: -10°C