PRTFCU-10-2-100-1/4-6-E-72 — RTD Sensor, Probe, Class B, -50 °C, 260 °C, 100 ohm, Platinum
Illustrative purposes only
PRTFCU-10-2-100-1/4-6-E-72
RTD Sensor, Probe, Class B, -50 °C, 260 °C, 100 ohm, Platinum
  • Manufacturer: OMEGA
  • Product type: RTD Temperature Sensors
  • RTD Type: Probe
  • Probe Length: 6"
  • RTD Accuracy: Class B
  • Product Range: PRTFCU Series
  • Probe Diameter: 0.25"
  • Probe Material: 304 Stainless Steel
  • Cable Termination: Wire Leaded
  • Resistance @ 0°C: 100ohm
  • Wire Configuration: 3-Wire
  • RTD Element Material: Platinum
  • Cable Length - Metric: 1.83m
  • Cable Length - Imperial: 72"
  • Sensing Temperature Max: 260°C
  • Measured Temperature Max: 260°C
  • Measured Temperature Min: -50°C