PM5.08/3/90 BLK — Wire-To-Board Terminal Block, 5.08 mm, 3 Ways, 26 AWG, 14 AWG, 2.5 mm², Screw
Illustrative purposes only
PM5.08/3/90 BLK
Wire-To-Board Terminal Block, 5.08 mm, 3 Ways, 26 AWG, 14 AWG, 2.5 mm², Screw
  • Manufacturer: WEIDMULLER
  • Product type: Wire-To-Board Terminal Blocks
  • Pitch Spacing:5.08mm; No. of Positions:3Ways; Wire Size AWG Min:26AWG; Wire Size AWG Max:14AWG; Conductor Area CSA:2.5mm²; Wire Connection Method:Screw; Rated Current:24A; Rated
  • SVHC: No SVHC (16-Jan-2020)
  • Pitch Spacing: 5.08mm
  • Product Range: -
  • Rated Current: 24A
  • Rated Voltage: 600V
  • No. of Positions: 3Ways
  • Block Orientation: Through Hole Right Angle
  • Wire Size AWG Max: 14AWG
  • Wire Size AWG Min: 26AWG
  • Conductor Area CSA: 2.5mm²