PHBC20-1R7A0054V — Toroidal Inductor, PHBC Series, 54 µH, 12 A, 0.0115 ohm, ± 20%
Illustrative purposes only
PHBC20-1R7A0054V
Toroidal Inductor, PHBC Series, 54 µH, 12 A, 0.0115 ohm, ± 20%
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Through Hole Toroidal Inductors
  • Product Range:PHBC Series; Inductance:54µH; RMS Current (Irms):12A; DC Resistance Max:0.0115ohm; Inductance Tolerance:± 20%; SVHC:No SVHC (27-Jun-2018)
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 54µH
  • Product Range: PHBC Series
  • DC Resistance Max: 0.0115ohm
  • RMS Current (Irms): 12A
  • Inductance Tolerance: ± 20%