PFE480D25R — Solid State Relay, PowerFin / PF Series, SIP, 25 A, 660 VAC, PCB, Through Hole
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PFE480D25R
Solid State Relay, PowerFin / PF Series, SIP, 25 A, 660 VAC, PCB, Through Hole
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:-; Load Current:25A; Operating Voltage Max:660VAC; Relay Mounting:PCB; Relay Terminals:Through Hole; Switching Mode:-; Operating Voltage Min:48VAC; Control Voltage M
  • Load Current: 25A
  • Product Range: PowerFin PF Series
  • Relay Mounting: PCB
  • Switching Mode: -
  • Relay Terminals: Through Hole
  • Control Voltage Max: 32VDC
  • Control Voltage Min: 15VDC
  • Contact Configuration: -
  • Operating Voltage Max: 660VAC
  • Operating Voltage Min: 48VAC