PFE240A25 — Solid State Relay, PowerFin / PF Series, SIP, 25 A, 280 VAC, PCB, Through Hole, Zero Crossing
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PFE240A25
Solid State Relay, PowerFin / PF Series, SIP, 25 A, 280 VAC, PCB, Through Hole, Zero Crossing
  • Manufacturer: SENSATA/CRYDOM
  • Product type:
  • Contact Configuration:-; Load Current:25A; Operating Voltage Max:280VAC; Relay Mounting:PCB; Relay Terminals:Through Hole; Switching Mode:Zero Crossing; Operating Voltage Min:12VAC; Contro
  • Load Current: 25A
  • Product Range: PowerFin PF Series
  • Relay Mounting: PCB
  • Switching Mode: Zero Crossing
  • Relay Terminals: Through Hole
  • Control Voltage Max: 36VAC
  • Control Voltage Min: 18VAC
  • Contact Configuration: -
  • Operating Voltage Max: 280VAC
  • Operating Voltage Min: 12VAC