PF-SRC50E40B1 — Fuse, Industrial / Power, PF-SRC50E Series, 40 A, 690 V, 500 V, 17.5mm x 76mm, 0.69" x 2.99"
Illustrative purposes only
PF-SRC50E40B1
Fuse, Industrial / Power, PF-SRC50E Series, 40 A, 690 V, 500 V, 17.5mm x 76mm, 0.69" x 2.99"
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Fuse Current: 40A
  • Product Range: PF-SRC50E Series
  • Fuse Size Metric: 17.5mm x 76mm
  • Fuse Size Imperial: 0.69" x 2.99"
  • Voltage Rating VAC: 690V
  • Voltage Rating VDC: 500V