PF-MB1-100 — Fuse, Industrial / Power, Bolt Mounting, PF-M Series, 100 A, 240 V, 150 V, 19.1mm x 56mm
Illustrative purposes only
PF-MB1-100
Fuse, Industrial / Power, Bolt Mounting, PF-M Series, 100 A, 240 V, 150 V, 19.1mm x 56mm
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Industrial & Electrical Power Fuses
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Fuse Current: 100A
  • Product Range: PF-M Series
  • Fuse Size Metric: 19.1mm x 56mm
  • Fuse Size Imperial: 0.75" x 2.2"
  • Voltage Rating VAC: 240V
  • Voltage Rating VDC: 150V