PCS040-EF13760S — Current Sensing Transformer, 1:30, 760 mH, 40 A, 76.2 Vµs, 1MHz, 265 mohm
Illustrative purposes only
PCS040-EF13760S
Current Sensing Transformer, 1:30, 760 mH, 40 A, 76.2 Vµs, 1MHz, 265 mohm
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 760mH
  • ET Constant: 76.2Vµs
  • Turns Ratio: 1:30
  • Product Range: PCS Series
  • Frequency Range: 1MHz
  • Primary Current: 40A
  • Transformer Mounting: Surface Mount
  • DC Resistance Primary: 1mohm
  • Transformer Terminals: Gull Wing
  • DC Resistance Secondary: 265mohm