PCS040-EF1334KS — Current Sensing Transformer, 1:200, 34 mH, 40 A, 508 Vµs, 1MHz, 4.06 ohm
Illustrative purposes only
PCS040-EF1334KS
Current Sensing Transformer, 1:200, 34 mH, 40 A, 508 Vµs, 1MHz, 4.06 ohm
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 34mH
  • ET Constant: 508Vµs
  • Turns Ratio: 1:200
  • Product Range: PCS Series
  • Frequency Range: 1MHz
  • Primary Current: 40A
  • Transformer Mounting: Surface Mount
  • DC Resistance Primary: 1mohm
  • Transformer Terminals: Gull Wing
  • DC Resistance Secondary: 4.06ohm