PCS040-EF13340S — Current Sensing Transformer, 1:20, 340 µH, 40 A, 50.8 Vµs, 1MHz, 180 mohm
Illustrative purposes only
PCS040-EF13340S
Current Sensing Transformer, 1:20, 340 µH, 40 A, 50.8 Vµs, 1MHz, 180 mohm
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 340µH
  • ET Constant: 50.8Vµs
  • Turns Ratio: 1:20
  • Product Range: PCS Series
  • Frequency Range: 1MHz
  • Primary Current: 40A
  • Transformer Mounting: Surface Mount
  • DC Resistance Primary: 1mohm
  • Transformer Terminals: Gull Wing
  • DC Resistance Secondary: 180mohm