PCS040-EF1319KS — Current Sensing Transformer, 1:150, 19.2 mH, 40 A, 381 Vµs, 1MHz, 2.25 ohm
Illustrative purposes only
PCS040-EF1319KS
Current Sensing Transformer, 1:150, 19.2 mH, 40 A, 381 Vµs, 1MHz, 2.25 ohm
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 19.2mH
  • ET Constant: 381Vµs
  • Turns Ratio: 1:150
  • Product Range: PCS Series
  • Frequency Range: 1MHz
  • Primary Current: 40A
  • Transformer Mounting: Surface Mount
  • DC Resistance Primary: 1mohm
  • Transformer Terminals: Gull Wing
  • DC Resistance Secondary: 2.25ohm