PCS040-EF1304KS — Current Sensing Transformer, 1:70, 4.16 mH, 40 A, 177.8 Vµs, 1MHz, 1 ohm
Illustrative purposes only
PCS040-EF1304KS
Current Sensing Transformer, 1:70, 4.16 mH, 40 A, 177.8 Vµs, 1MHz, 1 ohm
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 4.16mH
  • ET Constant: 177.8Vµs
  • Turns Ratio: 1:70
  • Product Range: PCS Series
  • Frequency Range: 1MHz
  • Primary Current: 40A
  • Transformer Mounting: Surface Mount
  • DC Resistance Primary: 1mohm
  • Transformer Terminals: Gull Wing
  • DC Resistance Secondary: 1ohm