PCS040-EF1303KS — Current Sensing Transformer, 1:60, 3.06 mH, 40 A, 152.4 Vµs, 1MHz, 850 mohm
Illustrative purposes only
PCS040-EF1303KS
Current Sensing Transformer, 1:60, 3.06 mH, 40 A, 152.4 Vµs, 1MHz, 850 mohm
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.06mH
  • ET Constant: 152.4Vµs
  • Turns Ratio: 1:60
  • Product Range: PCS Series
  • Frequency Range: 1MHz
  • Primary Current: 40A
  • Transformer Mounting: Surface Mount
  • DC Resistance Primary: 1mohm
  • Transformer Terminals: Gull Wing
  • DC Resistance Secondary: 850mohm