PCS040-EF1301KS — Current Sensing Transformer, 1:40, 1.36 mH, 40 A, 101.6 Vµs, 1MHz, 560 mohm
Illustrative purposes only
PCS040-EF1301KS
Current Sensing Transformer, 1:40, 1.36 mH, 40 A, 101.6 Vµs, 1MHz, 560 mohm
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Current Sensing Transformers
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.36mH
  • ET Constant: 101.6Vµs
  • Turns Ratio: 1:40
  • Product Range: PCS Series
  • Frequency Range: 1MHz
  • Primary Current: 40A
  • Transformer Mounting: Surface Mount
  • DC Resistance Primary: 1mohm
  • Transformer Terminals: Gull Wing
  • DC Resistance Secondary: 560mohm