PCP300-T414250S — Current Sensing Transformer, 250:1, 300 A, 20Hz to 1kHz, 160 ohm
Illustrative purposes only
PCP300-T414250S
Current Sensing Transformer, 250:1, 300 A, 20Hz to 1kHz, 160 ohm
  • Manufacturer: BOURNS
  • Product type: Current Sensing Transformers
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: -
  • ET Constant: -
  • Turns Ratio: 250:1
  • Product Range: -
  • Frequency Range: 20Hz to 1kHz
  • Primary Current: 300A
  • Transformer Mounting: -
  • DC Resistance Primary: -
  • Transformer Terminals: Connector
  • DC Resistance Secondary: 160ohm