PA4341.473NLT — Power Inductor (SMD), 47 µH, 1.75 A, Shielded, 2 A, PIMC
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4341.473NLT
Power Inductor (SMD), 47 µH, 1.75 A, Shielded, 2 A, PIMC
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: PIMC
  • Product Width: 6.9mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7.6mm
  • DC Resistance Max: 0.363ohm
  • RMS Current (Irms): 1.75A
  • Power Inductor Case: 7.6mm x 6.9mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2A