PA4341.471ANLT — INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 470NH, 18A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4341.471ANLT
INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 470NH, 18A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:470nH; RMS Current (Irms):18A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):20A; Product Range:PA4341.XXXANLT Series; Inductor Case / 61AC5938
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 470nH
  • Product Range: PIMA
  • Product Width: 6.6mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 7.1mm
  • DC Resistance Max: 4mohm
  • RMS Current (Irms): 18A
  • Power Inductor Case: 7.1mm x 6.6mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 20A