PA4341.252NLT — INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 2.5UH, 7A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4341.252NLT
INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 2.5UH, 7A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 2.5µH
  • Product Range: PA4341.XXXNLT Series
  • Product Width: 6.9mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7.6mm
  • DC Resistance Max: 0.022ohm
  • RMS Current (Irms): 7A
  • Power Inductor Case: 7.6mm x 6.9mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 13A