PA4341.201NLT — INDUCTOR, SHLD, AEC-Q200, 0.20UH, 24A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4341.201NLT
INDUCTOR, SHLD, AEC-Q200, 0.20UH, 24A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:200nH; RMS Current (Irms):24A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):41A; Product Range:PA4341.XXXNLT Series; Inductor Case / Pack 61AC5926
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 200nH
  • Product Range: PIMC
  • Product Width: 6.9mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7.6mm
  • DC Resistance Max: 2.5mohm
  • RMS Current (Irms): 24A
  • Power Inductor Case: 7.6mm x 6.9mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 41A