PA4341.122NLT — INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 1.2UH, 10A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4341.122NLT
INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 1.2UH, 10A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.2µH; RMS Current (Irms):10A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):20A; Product Range:PA4341.XXXNLT Series; Inductor Case / P 61AC5918
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.2µH
  • Product Range: PIMC
  • Product Width: 6.9mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 7.6mm
  • DC Resistance Max: 0.012ohm
  • RMS Current (Irms): 10A
  • Power Inductor Case: 7.6mm x 6.9mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 20A