PA4340.471ANLT — INDUCTOR, SHLD, AEC-Q200, 470NH, 13.5A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4340.471ANLT
INDUCTOR, SHLD, AEC-Q200, 470NH, 13.5A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:470nH; RMS Current (Irms):13.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):10A; Product Range:PA4340.XXXANLT Series; Inductor Case / 61AC5912
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 470nH
  • Product Range: PIMA
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.7mm
  • DC Resistance Max: 6mohm
  • RMS Current (Irms): 13.5A
  • Power Inductor Case: 5.7mm x 5.2mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 10A