PA4340.332ANLT — INDUCTOR, SHLD, AEC-Q200, 3.3UH, 6.3A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4340.332ANLT
INDUCTOR, SHLD, AEC-Q200, 3.3UH, 6.3A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:3.3µH; RMS Current (Irms):6.3A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):6A; Product Range:PA4340.XXXANLT Series; Inductor Case / Pac 61AC5910
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 3.3µH
  • Product Range: PIMA
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.7mm
  • DC Resistance Max: 0.033ohm
  • RMS Current (Irms): 6.3A
  • Power Inductor Case: 5.7mm x 5.2mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 6A