PA4340.222NLT — INDUCTOR, SHLD, AEC-Q200, 2.2UH, 5.5A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4340.222NLT
INDUCTOR, SHLD, AEC-Q200, 2.2UH, 5.5A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • I; INDUCTOR, SHLD, AEC-Q200, 2.2UH, 5.5A; Inductance:2.2µH; RMS Current (Irms):5.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):9A; Product Range:PA4340.XXXNLT Series
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: PA4340.XXXNLT Series
  • Product Width: 5.4mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 6mm
  • DC Resistance Max: 0.035ohm
  • RMS Current (Irms): 5.5A
  • Power Inductor Case: 6mm x 5.4mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: 0
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 9A