PA4340.221NLT — INDUCTOR, SHLD, AEC-Q200, 220NH, 15.5A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4340.221NLT
INDUCTOR, SHLD, AEC-Q200, 220NH, 15.5A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:220nH; RMS Current (Irms):15.5A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):21A; Product Range:PA4340.XXXNLT Series; Inductor Case / P 61AC5906
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 220nH
  • Product Range: PIMC
  • Product Width: 5.4mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 6mm
  • DC Resistance Max: 0.0044ohm
  • RMS Current (Irms): 15.5A
  • Power Inductor Case: 6mm x 5.4mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 21A