PA4340.201NLT — INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 200NH, 16A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4340.201NLT
INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 200NH, 16A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 200nH
  • Product Range: PA4340.XXXNLT Series
  • Product Width: 5.4mm
  • Product Height: 3mm
  • Product Length: 6mm
  • DC Resistance Max: 0.0032ohm
  • RMS Current (Irms): 16A
  • Power Inductor Case: 6mm x 5.4mm x 3mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 25A