PA4340.153ANLT — INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 15UH, 2.9A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4340.153ANLT
INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 15UH, 2.9A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:15µH; RMS Current (Irms):2.9A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.2A; Product Range:PA4340.XXXANLT Series; Inductor Case / 61AC5902
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 15µH
  • Product Range: PIMA
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.7mm
  • DC Resistance Max: 170mohm
  • RMS Current (Irms): 2.9A
  • Power Inductor Case: 5.7mm x 5.2mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.2A