PA4340.152ANLT — INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 1.5UH, 8A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4340.152ANLT
INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 1.5UH, 8A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:1.5µH; RMS Current (Irms):8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):7.5A; Product Range:PA4340.XXXANLT Series; Inductor Case / P 61AC5900
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 1.5µH
  • Product Range: PIMA
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.7mm
  • DC Resistance Max: 0.0157ohm
  • RMS Current (Irms): 8A
  • Power Inductor Case: 5.7mm x 5.2mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 7.5A