PA4340.103ANLT — INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 10UH, 3.8A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4340.103ANLT
INDUCTOR, SHIELDED, AEC-Q200, 10UH, 3.8A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):3.8A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.5A; Product Range:PA4340.XXXANLT Series; Inductor Case / 61AC5898
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: PIMA
  • Product Width: 5.2mm
  • Product Height: 2.8mm
  • Product Length: 5.7mm
  • DC Resistance Max: 0.103ohm
  • RMS Current (Irms): 3.8A
  • Power Inductor Case: 5.7mm x 5.2mm x 2.8mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.5A