PA4332.222NLT — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 4.3 A, Shielded, 6.1 A, PIDC
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4332.222NLT
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 4.3 A, Shielded, 6.1 A, PIDC
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: PIDC
  • Product Width: 4.2mm
  • Product Height: 2mm
  • Product Length: 4.2mm
  • DC Resistance Max: 0.04ohm
  • RMS Current (Irms): 4.3A
  • Power Inductor Case: 4.2mm x 4.2mm x 2mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 6.1A