PA4320.473NLT — POWER INDUCTOR, 47UH, SHIELDED, 4.5A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA4320.473NLT
POWER INDUCTOR, 47UH, SHIELDED, 4.5A
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:47µH; RMS Current (Irms):4.2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5.4A; Product Range:PA4320 Series; Inductor Case / Package:-; 51AK2965
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: PIDC
  • Product Width: 12.3mm
  • Product Height: 10mm
  • Product Length: 12.3mm
  • DC Resistance Max: 0.056ohm
  • RMS Current (Irms): 4.2A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 5.4A