PA2244.103NLT — Power Inductor (SMD), 10 µH, 15.5 A, Shielded, 14.6 A, PICC
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA2244.103NLT
Power Inductor (SMD), 10 µH, 15.5 A, Shielded, 14.6 A, PICC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: PICC
  • Product Width: 11mm
  • Product Height: 9.7mm
  • Product Length: 11.9mm
  • DC Resistance Max: 0.01375ohm
  • RMS Current (Irms): 15.5A
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 14.6A