PA2241.222NLT — Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 21.5 A, Shielded, 22 A, PICC
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA2241.222NLT
Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 21.5 A, Shielded, 22 A, PICC
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 2.2µH
  • Product Range: PICC
  • Product Width: 8.5mm
  • Product Height: 7.7mm
  • Product Length: 8.9mm
  • DC Resistance Max: 4300µohm
  • RMS Current (Irms): 21.5A
  • Saturation Current (Isat): 22A