PA2241.103NLT — Power Inductor (SMD), 10 µH, 8.7 A, Shielded, 10 A, PICC
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
PA2241.103NLT
Power Inductor (SMD), 10 µH, 8.7 A, Shielded, 10 A, PICC
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 10µH
  • Product Range: PICC
  • Product Width: 8.5mm
  • Product Height: 7.7mm
  • Product Length: 8.9mm
  • DC Resistance Max: 0.0229ohm
  • RMS Current (Irms): 8.7A
  • Saturation Current (Isat): 10A