P295BE471M500A — Safety Capacitor, Metallized Paper, Radial Box - 2 Pin, 470 pF, ± 20%, Y1, Through Hole
Illustrative purposes only
P295BE471M500A
Safety Capacitor, Metallized Paper, Radial Box - 2 Pin, 470 pF, ± 20%, Y1, Through Hole
  • Manufacturer: KEMET
  • Product type: Noise Suppression & Safety Capacitors
  • Capacitance:470pF; Suppression Class:Y1; Product Range:P295 Series; Voltage Rating X:-; Voltage Rating Y:500V; Capacitor Dielectric Type:Paper (MP); Capacitance Tolerance:± 20%; dv/dt Rati
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Capacitance: 470pF
  • Lead Spacing: 15mm
  • dv/dt Rating: 2kV/µs
  • Product Range: P295 Series
  • Qualification: AEC-Q200
  • Dielectric Type: Metallized Paper
  • Humidity Rating: GRADE II (Test Condition A)
  • Voltage Rating X: -
  • Voltage Rating Y: 500VAC
  • Suppression Class: Y1
  • Capacitor Mounting: Through Hole
  • Capacitance Tolerance: ± 20%
  • Capacitor Case / Package: Radial Box - 2 Pin
  • Operating Temperature Max: 115°C
  • Operating Temperature Min: -40°C