P1167.103NLT — INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 2A, 20%
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
P1167.103NLT
INDUCTOR, SHIELDED, 10UH, 2A, 20%
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:10µH; RMS Current (Irms):2A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.1A; Product Range:P1167NL Series; Inductor Case / Package:-; DC Resistance Max:50mohm
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Product Range: PIDC
  • DC Resistance Max: 50mohm
  • Power Inductor Case: 7.54mm x 7.54mm x 4.5mm