P0751.333NL — Power Inductor (SMD), 33 µH, 2 A, Unshielded, 2 A, P0751NL Series
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
P0751.333NL
Power Inductor (SMD), 33 µH, 2 A, Unshielded, 2 A, P0751NL Series
  • Manufacturer: PULSE ELECTRONICS
  • Product type: SMD Power Inductors
  • SVHC: No SVHC (04-Feb-2026)
  • Inductance: 33µH
  • Product Range: P0751NL Series
  • Product Width: 9.4mm
  • Product Height: 5.5mm
  • Product Length: 13mm
  • DC Resistance Max: 0.12ohm
  • RMS Current (Irms): 2A
  • Power Inductor Case: 13mm x 9.4mm x 5.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Unshielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2A