NS12575T6R8NNV — INDUCTOR, AEC-Q200, 6.8UH, SHLDED, 5.84A
Illustrative purposes only
NS12575T6R8NNV
INDUCTOR, AEC-Q200, 6.8UH, SHLDED, 5.84A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:6.8µH; RMS Current (Irms):5.84A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):9.5A; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package:- 95AJ6850
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 6.8µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 7.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • DC Resistance Max: 0.0158ohm
  • RMS Current (Irms): 5.84A
  • Power Inductor Case: 12.5mm x 12.5mm x 7.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 9.5A