NS12575T5R6NNV — INDUCTOR, AEC-Q200, 5.6UH, SHLDED, 6.36A
Illustrative purposes only
NS12575T5R6NNV
INDUCTOR, AEC-Q200, 5.6UH, SHLDED, 6.36A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:5.6µH; RMS Current (Irms):6.36A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):10.2A; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package: 95AJ6849
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 5.6µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 7.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • DC Resistance Max: 14mohm
  • RMS Current (Irms): 6.36A
  • Power Inductor Case: 12.5mm x 12.5mm x 7.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 10.2A