NS12575T470MN — INDUCTOR, 47UH, 2.95A, 20%, 6.5MHz
Illustrative purposes only
NS12575T470MN
INDUCTOR, 47UH, 2.95A, 20%, 6.5MHz
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance: 47µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 7.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • DC Resistance Max: 0.0515ohm
  • RMS Current (Irms): 2.95A
  • Power Inductor Case: 12.5mm x 12.5mm x 7.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Saturation Current (Isat): 3.76A