NS12565T680MNV — INDUCTOR, AEC-Q200, 68UH, SHIELDED, 2.3A
Illustrative purposes only
NS12565T680MNV
INDUCTOR, AEC-Q200, 68UH, SHIELDED, 2.3A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:68µH; RMS Current (Irms):2.3A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):2.7A; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package:-; 95AJ6840
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 68µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • DC Resistance Max: 0.093ohm
  • RMS Current (Irms): 2.3A
  • Power Inductor Case: 12.5mm x 12.5mm x 6.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 20%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 2.7A