NS12565T2R0NNV — INDUCTOR, AEC-Q200, 2UH, SHIELDED, 7.6A
Illustrative purposes only
NS12565T2R0NNV
INDUCTOR, AEC-Q200, 2UH, SHIELDED, 7.6A
  • Manufacturer: TAIYO YUDEN
  • Product type: SMD Power Inductors
  • Inductance:2µH; RMS Current (Irms):7.6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):13.91A; Product Range:NS Series; Inductor Case / Package:-; 95AJ6837
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • Inductance: 2µH
  • Product Range: NS Series
  • Product Width: 12.5mm
  • Product Height: 6.5mm
  • Product Length: 12.5mm
  • DC Resistance Max: 9.6mohm
  • RMS Current (Irms): 7.6A
  • Power Inductor Case: 12.5mm x 12.5mm x 6.5mm
  • Inductance Tolerance: ± 30%
  • Inductor Construction: Shielded
  • Inductor Case / Package: -
  • Saturation Current (Isat): 13.91A